Wytwornice pary
ciśnienie obliczeniowe 0,5 MPa
ze względów technologicznych zaleca się stosować ciśnienie robocze w zakresie 0,25 - 0,35 MPa
wydajność max. 6 kg pary / godz.
moc grzałek 4 kW
moc silnika pompy wirnikowej 0,5 kW
pojemność kotła generatora pary 0,0064 m3
napięcie zasilania 3*200 / 380 V
masa całkowita 63 kg

Wytwornica pary COMEL typ FB/F przeznaczona jest do wytwarzania pary technologicznej potrzebnej w procesach prasowania w zakładach odzieżowych, pralniach, hotelach, szpitalach itp. Wytwornica pary posiada dwa wyjścia wyposażone w elektrozawory przeznaczone do podłączenia dwóch żelazek lub innych odbiorników pary. Urządzenie pracuje w ruchu ciągłym - samoczynnie kontroluje i uzupełnia ilość wody w parowniku oraz utrzymuje stałe ciśnienie robocze.

ciśnienie obliczeniowe 0,20 - 0,25 MPa
moc grzałek 1500 W
zasilanie 220 V / 50 Hz
pojemność kotła 5 l
pojemność wodna 3,5 l
masa całkowita 15 kg

Wytwornica jednostanowiskowa typ Pratika jest wykonana w dwóch wersjach:

  • bez pompy zasilającej - wymaga uzupełniania wody po każdorazowym opróżnieniu kotła, to znaczy należy wyłączyć wytwornicę, obniżyć ciśnienie pary do 0, wystudzić, odkręcić korek i nalać wody (3,5l). Po ponownym włączeniu czas dojścia do ponownych parametrów pracy ok. 20 min. Przy bardzo intensywnej pracy czynności te należy wykonać co 2-2,5 godziny.
  • z pompą zasilającą - załączenie pompy ręczne pozwala na "prawie ciągłą" pracę wytwornicy, wymaga jednak kontroli poziomu wody w kotle i stałego jej uzupełniania, ma wbudowany zbiornik na zimną wodę.

Konstrukcja i dokumentacja urządzenia zatwierdzona jest przez Urząd Dozoru Technicznego.